Novosti za podjetja in podjetnike v 2025
Z novo sprejetimi zakoni nas v letu 2025 čaka nekaj sprememb, izpostavljamo najpomembnejše:
Vidno označevanje sedeža podjetja
Ta sprememba se nanaša na podjetja pa tudi na samostojne podjetnike. Označeno mora biti na vidnem polju, kako, (še) ni predvideno. V zakonu natančneje piše: “Na poslovnem naslovu mora biti na vidnem mestu napis z navedbo firme in sedeža družbe.”
Sprememba Standardne klasifikacije dejavnosti – SKD
S 1.1.2025 začne veljati nova različica Standardne klasifikacije dejavnosti (Poslovni register Slovenije), imenovana SKD 2025, ki bo nadomestila trenutno veljavno SKD 2008. Nova klasifikacija SKD 2025 je v primerjavi z SKD 2008 bolj razčlenjena. V kolikor ena nova šifra ustreza stari, se sprememba uredi avtomatsko, v kolikor pa stari šifri ustrezata dve ali več novih, pa jo boste morali urediti sami. Več na Ajpes portalu.
Nova merila velikosti podjetij
Z novim ZGD-1M se spreminja opredelitev velikosti družb, predvsem z vidika meje prihodkov zaradi učinkov inflacije v zadnjih letih. Razvrstitev družb ali skupin med mikro, male, srednje ali velike družbe ali skupine temelji na izpolnjevanju dveh od treh meril velikosti: vrednosti aktive in čistih prihodkov od prodaje ter povprečnega števila zaposlenih v poslovnem letu.
Mikro podjetje:
- povprečno število delavcev v poslovnem letu ne presega deset,
- čisti prihodki od prodaje ne presegajo 900 tisoč evrov,
- vrednost aktive ne presega 450 tisoč evrov.
Malo podjetje:
- povprečno število delavcev v poslovnem letu ne presega 50,
- čisti prihodki od prodaje ne presegajo 10 milijonov,
- vrednost aktive ne presega pet milijonov evrov.
Srednje podjetje:
- povprečno število delavcev v poslovnem letu ne presega 250,
- čisti prihodki od prodaje ne presegajo 50 milijonov evrov,
- vrednost aktive ne presega 25 milijonov evrov.
Normiranci:
Meja za priznavanje normiranih odhodkov se niža s 100 na 60 tisoč evrov oziroma za popoldanske espeje s 50 na 30 tisoč evrov letnih prihodkov. Normirani odhodki bodo 80-odstotni. Pri popoldancih bodo 80-odstotni le do meje 12.500 evrov, pri večjih prihodkih bodo 40-odstotni. Davčna stopnja ostaja 20-odstotna. Poleg tega se odpravljajo normirane družbe z omejeno odgovornostjo.
Za startupe:
Gre za odpustke pri plačilu v delniških opcijah oziroma v opcijah za odkup deležev. Omenjeni odpustki bodo veljali samo za podjetja iz registra zagonsko inovativnih podjetij pri Slovenskem podjetniškem skladu. Če vas danes podjetje nagradi z delniško opcijo, morate na njeno vrednost plačati (oziroma za vas podjetje) dohodnino in prispevke ob pridobitvi deleža. Po novem pa boste plačali davke in prispevke šele takrat, ko boste prodali delež. Če ga boste prodali z dobičkom, boste plačali še davek na kapitalski dobiček.
Davčne olajšave:
Davčne olajšave za digitalne in zelene naložbe boste lahko izkoriščali pet let, kot to velja za investicijsko olajšavo. Danes lahko omenjeni olajšavi izkoristite le v letu vlaganja.
Davčne izgube:
Po novem bo omejeno koriščenje davčnih izgub na pet let. Danes omejitve ni. Tudi stare davčne izgube boste lahko uveljavljali samo pet, ne sedem let, kot je bilo sprva predlagano.
Sladke pijače:
DDV se z 9,5 na 22 odstotkov viša pri pijačah z dodanim sladkorjem in pri energijskih pijačah, ne pa pri stoodstotnih sadnih sokovih in vodi z aromo (če nima sladil ali sladkorja).
DDV za podjetja in podjetnike:
Predvideno je oblikovanje skupin DDV. Povezane osebe bi lahko imele enotno številko DDV, tako bi se odpravila obveznost poračunavanja med njimi. Dviguje se prag za vstop v sistem DDV s 50 na 60 tisoč evrov.
Mali davčni zavezanci, ki niso identificirani za namene DDV v Sloveniji, bodo lahko v EU poslovali brez identifikacije in obračunavanja za namene DDV do skupne višine prihodkov 100.000 EUR.
Obvezno poročanje DDV knjig prejetih in izdanih računov. Davčni organ bo omogočal predizpolnjen obračun DDV.
Vir: Finance.si
Novosti za podjetja in podjetnike v 2025
Z novo sprejetimi zakoni nas v letu 2025 čaka nekaj sprememb, izpostavljamo najpomembnejše: Vidno označevanje sedeža ...
Pravica do odklopa
Do 16. novembra 2024 morajo delodajalci v skladu z novelo Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D) v svojih internih aktih ...