Davčne spremembe za leto 2025
Vlada je v petek potrdila prvi paket davčnih sprememb, ki bodo veljale od 1.1.2025 dalje. Med njimi izpostavljamo:
– Normiranci
Meja za priznavanje normiranih odhodkov se niža s 100 na 60 tisoč evrov, za popoldance pa s 50 na 30 tisoč evrov. Do leta 2027 velja prehodno obdobje, kar pomeni, da bodo v letu 2025 v sistemu lahko ostali polni in popoldanski normiranci po sedanjih pravilih. V letu 2026 bodo morali obvezno izstopiti tisti normiranci, ki bodo imeli v letu 2025 več kot 60 tisoč prihodkov in popoldanci, ki bodo imeli več kot 30 tisoč prihodkov. Z letom 2027 pa prehodno obdobje mine in bo izstop iz sistema obvezen za polne normirance, ki bodo v dveh letih presegli povprečje 60 tisoč prihodkov in popoldance, ki bodo presegli povprečje 30 tisoč evrov v preteklih dveh letih.
Odpravljajo se normirane družbe z omejeno odgovornostjo (normirani d.o.o.).
– Strokovni kadri iz tujine
Davčni odpustki za kadre iz tujine bodo pomenili zmanjšanje dohodnine v višini 7% prejete plače, velja pa za mlajše od 40 let in pod pogojem, da v zadnjih dveh zaporednih letih ni bil rezident Slovenije ter da njegova plača pa znaša najmanj dvakratnik zadnje znane povprečne plače. Davčni odpustek bo mogoče koristiti največ pet zaporednih let.
– Davčne olajšave
Davčne olajšave za digitalne in zelene naložbe se bodo lahko koristile pet let, kot to velja za investicijske olajšave.
– Pokrivanje davčnih izgub
Koriščenje davčnih izgub bo omejeno na pet let, izgube, ki so že nastale, pa so omejene na sedem let.
– DDV
Prag za vstop v sistem DDV se zvišuje s 50 tisoč na 60 tisoč evrov letnega prometa.
– Bonitete
Ničelna boniteta za električne avtomobile ostaja še prihodnjih 5 let, nato bo enaka polovici bonitete, ki velja za preostala vozila. Ničelna boniteta bo veljala tudi za e-kolesa in kolesa, do vrednosti največ 2 tisoč evrov.
– Nagrajevanje z delnicami
Tu gre za poenostavitev: če zaposlenega podjetje nagradi v delnicah, bo moral prispevke (22,1%) in dohodnino na vrednost delnic ob pridobitvi napovedati in plačati nagrajenec sam. Delodajalec bo obračunal in plačal 16,1% prispevkov od bruto zneska. Vsebinsko se namreč delnice, ki jih zaposlenemu zagotovi delodajalec, obravnavajo kot boniteta, torej so obdavčene s prispevki in dohodnino.
Vir: Vlada Republike Slovenije
Pravica do odklopa
Do 16. novembra 2024 morajo delodajalci v skladu z novelo Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D) v svojih internih aktih ...
Krizno likvidnostni kredit - razpis SPS
Slovenski podjetniški sklad je 30.8.2024 objavil nov razpis posojil za blažitev posledic energetske krize. Namenjen je mikro, ...